Zimowla Dominiki Słowik

To co się wydarzyło, nie jest tak interesujące jak to, co w młodości przeżyliśmy. Utworzony z chmur fantazyjny kształt jest dla dzieciaków dupą w aureoli, a dla dorosłych pęknięciem zwiastującym koniec.

Wydarzenia w pastelowej Cukrówce wydają się zstępować z obrazów Chagalla, by po przetarciu oczu okazać się jedynie złudzeniem kilkorga nastolatków. Wróżenie z fusów i fascynacja komunizmem, pobożność ludowa i ciekawość dorastających na prowincji małolatów… To wszystko przyćmione jest mrokiem ciemnogrodu, tajemnicą skrywaną przez proboszcza, śpiewem nagiej lunatyczni, wstydem z powodu ojca hipochondryka zarabiającego na ludzkiej ignorancji i na ludzkiej przeszłości.

Życie na prowincji wydaje się być podszyte lękiem przed tresowanymi pszczołami i zakrzywionymi dziobami kur zakupionych od Węgrów przez babkę Sarecką. Gdyby nie czuwała nad wszystkim Matka Boska Stanowojenna, dzwonnica zawaliłaby się, a powódź zmiotłaby miasteczko z powierzchni ziemi. To nie jest zły kraj, jedynie zabobony i czytanie z gwiazd czynią go trochę pokręconym, może lekko skorumpowanym. Poza tym „prąd w gniazdkach jest coraz słabszy”, „ciśnienie wody spadło”, „zasięg komórek zanika”, sygnał radiowy się zrywa” i bolą zęby, których od dawna już nie ma. Muzeum gromadzące pozory ocalenia Cukrówki ma zostać zamknięte. Nawet dyskoteka jest już ostatnią zabawą w okolicy.

Nagle dowiadujemy się, że w Cukrówce ma zdarzyć się najważniejsze. Wszyscy spoglądają w niebo, chmury zatrzymują się…. Strzępy obrazów, a może sen, przeżycie, które „nie było wcale tym, co się wydarzyło”. Ale „przecież niemożliwe, żeby wszystko było ot, takie, przypadkowe i bez sensu”. Jak było naprawdę? Na pewno nie tak, jak myślą bohaterowie. W skali od jeden do dziesięciu daję powieści bitą dziewiątkę.

Dominika Słowik, Zimowla, Znak, Kraków 2019.

foto: flickr.com / Pamala Wilson

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.